درس معلم ار بود زمزمه محبتی …

آقای افشار با توجه به سابقه تحصیلات حوزوی در محضر استاد اخلاق مرحوم آیت الله مجتهدی تاکید ویژه ای بر مسائل اخلاقی دارند. همه فعالیت های فرهنگی از جمله تئاتر ، سرود ، مسابقات قرآنی اسوه حسنه جشنواره شوراهای دانش آموزی و مسابقات ورزشی در دفتر ایشان برنامه ریزی و پیگیری می شود. با آقای افشار از دغدغه های فرهنگیشان صحبت کردیم. ا ز خودتون بگید و از سابقه ی کاریتون؟
حامد افشارمتولد سال۱۳۶۰ هستم وبعد از اتمام تحصیلات و اتمام دوره خدمت سربازی در مدارس منطقه ۱۴ مشغول به خدمت بودم.
واز سال ۸۵ وارد دبیرستان سلام ۱ شدم.
 کار در سلام چه فرقی با کار در سایر جاها داره؟
در دبیرستان سلام یک پویایی هست که اگر از بیرون به این مدرسه نگاه شود دیده می شود که مدرسه همیشه فعال است،حتی در روزهای تعطیل. و دانش آموزان مشغول به فعالیت در همه ی رشته ها به خواست خود هستند. واین نیرویی که در دانش آموزان دیده می شود باعث می شود  که مسئولین مدرسه هم پر انرژی در کارها حضور داشته باشند.
 ویژگی بچه های سلام تجریش رو در چی می دونید؟
ما بیشتر وقتمان در طول روز در کنار همکاران و دانش آموزان می گذرد و بنا براین با روحیات بچه ها آشنا هستیم و من فکر می کنم دانش آموزان سخت کوش دبیرستان سلام تجریش، جدی ، پرتوان و خستگی ناپذیرهستند ودر تمامی امور حضور فعال دارند . بنده همیشه شاهد بودم از سال های گذشته فارغ التحصیلان عزیزمان با محبت و صمیمت به مدرسه بر می گشتند و خاطرات گذشته را مرور می کردند.
مسابقات ده گانه ی قرآنی ظاهرا با استقبال پرشور بچه ها برگزار شده . میشه آماری از این مسابقات بدید؟
مسابقات بزرگ ده گانه همه ساله در ایام بزرگداشت دهه ی مبارک فجر در رشته های حفظ،قرائت،ترتیل،ترجمه به زبان انگلیسی ، تفسیر قرآن کریم ، صحیفه ی سجادیه ، نهج البلاغه ، احکام ، اذان و صحت قرائت نماز با هدف آموزش و ترویج فرهنگ قرآنی در بین دانش آموزان برگزار می شود  که در این دوره بیش از ۸۵ در صد از دانش آموزان به رقابت پرداختند و در انتها هدایای ارزشمندی به دانش آموزان برگزیده اهداء گردید.
در بعد اخلاقی چه برنامه هایی رو تا به حال اجرایی کردید؟
در زمانی که همه آن رابه نام عصر تکنولوژی می شناسند و کم کم انسانها به نوعی از اخلاقیات فاصله می گیرند، و جالب اینکه خود از این موضوع رنج می برند ما هم بر حسب حدیث انما بعثت لاتمم مکارم الاخلاق و همچنین اینکه بزرگترین نقش در ترویج مکارم اخلاق را مدارس ایفا می کنند و آموزش یکی از بهترین راه ها می باشد با برگزاری هفته های اخلاقی و آموزش در کلاس های درس بالاخص برای دانش آموزان ورودی سعی در اشاعه ی فرهنگ اخلاق مداری  داریم.
استقبال خیلی خوبی رو که از مراسم ها و مناسبت ها به ویژه در ایام محرم صورت می گیره به چه دلیل می دونید؟
شاید یکی از دلایلش این باشد که همه ی کارهای مراسم با خود دانش آموزان است و در اصل مسئولیت برگزاری با خود بچه ها و شورا های دانش آموزیست و همچنین ارادتی که به خاندان پیامبر علیهم صلوات الله در دلهای این فرزندان عزیز موج می زند گرمی بخش فضای هیات است.

چه خاطره ای از اردوهای برگزار شده دارید؟
البته همه ی همکاران و بچه ها می دانند که اردوهای ما تمامش پر ازخاطره است آن هم به خاطر انسجام و اتحاد بین خود بچه ها و همچنین
بین همکاران است اما در یکی از اردوهای زیارتی پایه اول که فکر می کنم سال ۸۶ بود از قبل سرودی آماده شده بود تا هنگام رفتن به زیارت در    صحن های حرم مطهر بخوانیم و گوشواره سرود این بود؛ زندگیمو مولا نذر راهت کردم جوونیمو وقف یک نگاهت کردم
بیشتر دانش آموزان با چشمان پر اشک این سرود را می خواندندواز آن به بعد این، سرود رسمی اردوهای مشهد ما شد.
 آیا بچه ها می تونن سوالات شون رو در زمینه های دینی و … با شما مطرح کنن؟ برای کمک به بچه ها در این زمینه ها چه می کنید؟
به دلیل اهمیت مسائل دینی و احکام شرعی و قرین شدن دوران متوسطه با سن بلوغ دانش آموزان و اهمیت این مسئله، ما برای پایه اول کلاس های احکام واخلاق را تعریف کردیم که جدا از درس دین و زندگی است و سعی میشود که به تمامی سوالات پاسخ داده بشه و همچنین بستری فراهم شده که در طول روز هم اگر کسی سوالی داشت به معاونت فرهنگی و یا امام جماعت مدرسه مراجعه کند.
شما برای تقدیر از دانش آموزان چه برنامه ای دارید؟
ما همه ساله مراسم با شکوهی رو تحت عنوان”جشنواره ی شوراهای دانش آموزی” برگزار می کنیم که برای تقدیر از برگزیدگان است.ضمنا در این مراسم از شوراهای برتر که در اداره ی مدرسه و کلاس نقش دارند نیز تقدیر می شود.جشنواره شوراها تجلی حضور دانش آموزان با نشاط و روحیه وصف نشدنی است. فضایی که معلمین و اولیاء دستاوردهای فرزندان خود را به نظاره می نشینند و بچه ها هم تمام تلاششان بر گزاری هر چه باشکوه تر مراسم است که تقریباً از دو ماه قبل از جشنواره فعالیت می کنند.
اما در جشنواره امسال بیش از ۲۲۰ نفر از دانش آموزان در زمینه های شوراهای دانش آموزی برتر ،علمی ، فرهنگی ، هنری ، ورزشی و اخلاقی مورد تقدیر قرار گرفتند و فقط هزینه جوایز بیش از ۲۵ میلیون تومان بود.
ظاهراً در ماه مبارک رمضان بازارچه خیریه ای در مدرسه بر پا بود . هدفتون در این مورد رو هم برامون بگید.
زمانی که ما به مستمندی کمک می کنیم فکر می کنم اول به خودمان کمک کردیم و این حس نوع دوستی مسئولیتی است که گذشتگان بر روی دوش ما گذاشتند و ما هم باید آن را به نسل جدید انتقال دهیم .
فرزندان دبیرستان سلام در آستانه ی  لیالی قدر و به پاس سپاس از نعمات الهی و همچنین تقرب در درگاه حق این خیریه رو با همکاری اولیاء و به نفع کودکان سرطانی راه اندازی کردند. امسال استقبالی فراتر از آنچه انتظار داشتیم اتفاق افتاد که جا داره از همه تشکر کنم.
 حرف آخر :
و آخر دعوانا أن الحمد لله رب العالمین .